
ŠANDOR HUNJADI: Trešnja sa crnom peteljkom
Strast i patriotizam u Bačkoj u sred sudbonosne oluje istorije.
Na početku priče u Bačkoj su na vlasti mađari ali se prijateljstva i ljubavi ne rađaju na osnovu nacionalne pripadnosti. Irina i Dušan se bude na serenadu kojom se mađarski vojnici praštaju od njih, jer odlaze na front. Nastaje veliko slavlje, čuju se melodične srpske i mađarske pesme. U veselom društvu se nalazi i mađarski župan koji je tajno zaljubljen u lepu Irinu, suprugu njegovog prijatelja Dušana. Irinu takođe privlači mađarski župan ali svoju ljubav kriju jedno od drugog. Istorija u njihovom slučaju izvodi sudbonosni obrt, naime kad srbi preuzmu vlast u Bačkoj, mađarski župan je primoran da beži.
Šta će se desiti sa prijateljstvom ljubomornog srbina i mađara, da li će srpkinja da prati svoju ljubav, i kako će ostali likovi predstave doživeti promenu vlasti?
O tome govori ova romantična, ponekad dramatična ili duhovita predstava koju krase prelepe melodije.
Istorijom protkana drama o ponosu, prijateljstvu i ljubavi.
Geza Peterfi, župan – Karolj Repaši
Dušan Velisavljević – Karolj Nemčak, dobitnik nagrade Jasai Mari, bard mađarskog glumišta
Irina, njegova žena – Gerda Pikali
Milica, Dušanova sestra – Judit Kočsiš, dobitnca nagrade Jasai Mari
Danica, Milicina ćerka – Žofi Korponai
Balažhazi nadporučnik; Žarko – Mikloš Turek
Čaholji poručnik; Komesar – Konrad Kvintuš
Janković poručnik; Seoski sudija – Almoš Eled
Berzetei zastavnik; Srpski oficir– Akos Blažovski
Kišpal, okružni revizor – Laslo Ujreti, dobitnik nagrade Jasai Mari
Hajdu; Krupni seljak – Endre Botar
Devojka u kecelji – Sandra Holcinger
Popa – Balaž Fila
Panto Nikić – Ištvan Bec
Pukovnik – Milan Rus
Stevo Nikolić – Balaž Hajnocki
Biskup – Gabor Kiš
Violinista; Prota – Ištvan Šuki
Violista – Benedek Šuki
Scenografija: Bela Gec, dobitnik nagrade Jasai Mari
Kostim: Ivet Alida Kovač
Asistent reditelja: Gabriela Cipo / Dora Nemet
REDITELJ: IMRE KERENJI, dobitnik nagrade Jasai Mari, nagrade Košut, istaknuti umetnik
Turneja predstave Trešnja crne peteljke u izvedbi pozorišta Jožef Atila -predstava je nastala uz podršku Fondacije Betlen Gabor i Državnog Sekretarijata Nacionalne Politike -
Obzirom na prošlogodišnji uspeh, uprava pozorišta Jožef Atila je odlučila da će i ove godine krenuti na put da bi dirljivu predstavu Šandora Hunjadija o buri istorije da bi predstavu odigrali mađarskoj publici u dijaspori.Ovogodišnja turneja je imala cilj da prikaže snagu mađarske kulture preko predstave čija je poruka iznad svih nacionalnih nemira, i koja ne osuđuje nijedan narod ni naciju. Predstava postavlja jednostavno pitanje: može li čovek ostati čovek u nemirnim vremenima? Iz političkog ugla je predstava bitna iz razloga što pruža veru, nadu i ljubav onima koji samo retko ili uopšte nemaju priliku da uživaju u kulturnim dobrima iz Mađarske. Važnost ovog projekta je najbolje definisao jedan gledalac iz Rumunije. „Ova predstava je za nas bila poput čaše vode na sred pustinje“. Broj mađara u dijaspori je sve manji. Zato je veoma bitno da uz pomoć Državnog sekretarijata i fondacije Gabor Betlen možemo da stignemo u Erdelj i Vojvodinu:
11. jun 2019. Deva
12. jun 2019. Arad
13. jun 2019. Temišvar
15. jun 2019. Novi Sad
16. jun 2019. Subotica
Nadamo se da će put ansambla i ove godine pratiti zainteresovanost. Kao kruna jednonedeljne turneje predstava će biti odigrana u Bratislavi u oviru nedelje Mađarske Kulture 13. juna 2019.
Na nažu veliku žalost reditelj predstave Imre Kerenji je prošle godine preminuo. Ovom predstavom iskazujemo svoje poštovanje pred ovim izvanrednim umetnikom.